ÖVRIGT / Speglar / Spegel 8703530
*
nr 870 3530
Spegel
gustaviansk stil, höjd: 55
Utrop:
1.000 kr
Såld:
900 kr
Sista tid för bud online:
måndag 20 januari 2014
kl 20:16:18
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
19/1 16:45:37
1
700 kr
19/1 17:13:26
2
800 kr
20/1 08:16:14
3
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
1028 Spegel
+ konsolbord, Empire. Höjd: 170+ 62, bredd: 82-84 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
20 maj kl 20:32
*
Spegel
nr 870 3530
Spegel
gustaviansk stil, höjd: 55
Utrop: | 1.000 kr |
---|---|
Såld: | 900 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 20 januari 2014 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
19/1 16:45:37 | 1 | 700 kr |
19/1 17:13:26 | 2 | 800 kr |
20/1 08:16:14 | 3 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
1028 Spegel
+ konsolbord, Empire. Höjd: 170+ 62, bredd: 82-84 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
20 maj kl 20:32